Förslag om nya avgifter
Publicerad 20 okt 2025
Från och med den 1 januari 2026 planerar Transportstyrelsen att införa en ny årlig tillsynsavgift. Den innebär att tillståndshavare som har utbildning eller anordnar kunskapsprov på fler adresser än en per tillstånd kommer att debiteras en extra avgift för varje adress utöver den första.
Förutsatt att vi beslutar i enlighet med förslaget kommer debitering ske så här:
- Har ni utbildning på en adress per tillstånd (till exempel en adress för introduktionsutbildning och en adress för riskutbildning B, del 1) tas ingen extra avgift ut.
- Har ni utbildning på flera adresser på samma tillstånd (till exempel två adresser för introduktionsutbildning) tas en extra avgift ut för varje adress utöver den första.
Exempel:
Om ni har introduktionsutbildning på Storgatan och en riskutbildning B, del 1 på Industrivägen tas ingen extra avgift ut.
Om ni har introduktionsutbildning både på Storgatan och på Industrivägen tas en extra avgift ut.
Om ni har fem olika tillstånd där utbildningsplatserna är både på Storgatan och Industrivägen för alla fem tillstånd, tar vi ut fem extra avgifter utöver grundavgifterna.
Vad behöver ni göra?
För att undvika onödig debitering ber vi er att se över era registrerade adresser och att avanmäla personal som slutat.
- Se vilka adresser som i dag är registrerade för ert företag på Transportstyrelsen.se/personalforandringar
- Anmäl borttag av inaktiva adresser senast den 31 december 2025 på Transportstyrelsen.se/andrautb
Om vi inte får någon anmälan senast den 31 december 2025 kommer samtliga registrerade adresser och personal att ligga till grund för debiteringen.
Utökning av verksamheten till annan plats
Utöver den årliga tillsynsavgiften föreslår Transportstyrelsen även en avgift som debiteras när ni anmäler att ni vill ha utbildning eller anordna kunskapsprov på en ny adress.
Föreslagna avgifter
De årliga avgifterna är avgift för:
- extra utbildningsplats utöver ordinarie: 1 000 kronor
- extra plats för kunskapsprov utöver ordinarie: 500 kronor.
Avgifter för att anmäla en ny plats inom ett befintligt tillstånd:
- introduktionsutbildning: 1 500 kronor
- moped klass II: 1 500 kronor
- moped klass 1, AM: 5 000 kronor
- riskutbildning A, del 1: 1 500 kronor
- riskutbildning A, del 2: 8 000 kronor
- riskutbildning B, del 1: 1 500 kronor
- riskutbildning B, del 2: 8 000 kronor
- snöskoter: 6 000 kronor
- terränghjuling: 6 000 kronor
- trafikskola: 8 000 kronor
- anordna kunskapsprov för moped klass II: 1 000 kronor
- anordna kunskapsprov för snöskoter: 1 000 kronor
- anordna kunskapsprov för terränghjuling: 1 000 kronor.
Har ni frågor är ni välkomna att kontakta oss.
Beslut om nya avgifter fattas av Transportstyrelsens generaldirektör i slutet av november.