Kontaktuppgifter flyginspektörer

Här hittar du kontaktuppgifter till sektionens flyginspektörer. 

Använd i första hand sektionens brevlåda: flygutbildning@transportstyrelsen.se

ATO/DTO/CCTO

Befattning/Namn E-post Telefonnummer

Koordinator
Flyginspektör
Daniel Wastesson

daniel.wastesson@transportstyrelsen.se

010-495 36 89

Flyginspektör
Jan-Olof Hjortman

jan-olof.hjortman@transportstyrelsen.se 

Flyginspektör
Therese Abrahamsson

Föräldraledig till 2023-01-23

therese.abrahamsson@transportstyrelsen.se

010-495 45 96

Flyginspektör
Marcus Pihlflykt

Föräldraledig till 2023-01-23

marcus.pihlflykt@transportstyrelsen.se

010-495 49 95 

Kabinfrågor
Anneli Eklöf

anneli.eklof@transportstyrelsen.se

FSTD

Koordinator
Flyginspektör
Pär Wilund
par.wilund@transportstyrelsen.se 010-495 74 77

Flyginspektör
Jan Lingemark

jan.lingemark@transportstyrelsen.se 010-495 43 05

Praktisk examination

Koordinator
Flyginspektör

Rickard Ekengren
rickard.ekengren@transportstyrelsen.se

Flyginspektör
Magnus Forslund
magnus.forslund@transportstyrelsen.se

Teoretisk examination

Handläggare
Alexander Röstberg

alexander.rostberg@transportstyrelsen.se

010-495 65 03

Drönare

Flyginspektör
Abdulah Ramic

ramic.abdulah@transportstyrelsen.se

010-495 74 72