Provvakter för teoriprov inom flygutbildning

Teoretisk examination till LAPL är densamma som till PPL. Samtliga provvakter har behörighet att vakta LAPL/PPL, IR, CBIR och BIR-prov.

Provskrivning till ATPL och CPL kan enbart ske vid en flygskola som har tillstånd att bedriva teoretisk utbildning till dessa certifikat, eller annan lokal godkänd av Transportstyrelsen. 

Godkända lokaler för provskrivning till ATPL/CPL utöver flygskolor med tillstånd att bedriva teoretisk utbildning till dessa certifikat:

  • Örebro flygklubb - Örebro flygplats
Namn/name Ort/City Mobil/Cell phone E-post/E-mail Behörighet
Leif Olsen Arendal, Norge +47 997 22393 lebolsen@online.no ATPL, CPL, IR, PPL
Morten Johansen Arendal, Norge +47 918 46075 morten_aj@hotmail.com ATPL, CPL, IR, PPL
Pär Bergqvist Dalsjöfors 073-0261833 bqt63@outlook.com  PPL, IR
Khalil Ibrahim Eslöv 076-2020207 khalilibrahim_82@hotmail.com  ATPL, CPL, IR, PPL
Magdalena Nagy Eslöv 0766-511196 magdika.mn@gmail.com  PPL, IR
Bengt-Arne Jönsson Falkenberg 073-0451093 bengtseven@gmail.com  PPL, IR
Roland Sundeqvist Falköping 070-5723578 roland.sundequist@telia.com  PPL, IR
Mats Lundqvist Göteborg/Västra Sverige 070-5566659 kompetensutveckling.ml@gmail.com  ATPL, CPL, IR, PPL
Alexandra Jacobsson Jönköping/Vaggeryd 076-2728663 alexandra.jacobsson98@gmail.com  PPL, IR
Birgitta Siverud Kalmar  070-6188821 birgitta.siverud@gmail.com  PPL, IR
Åke Bergvall Karlskrona och Ronneby 0708-261265 ake.bergvall@hotmail.com  PPL, IR
Ulf Dahlby Karlstad 070-2035175 ulf.dahlby@gmail.com  PPL, IR
Henrik Spett Kiruna 076-8355204 nhspett@gmail.com  PPL, IR
Lars Sundlöf Kramfors/Bjärtrå 070-3972275 lars.sundlof@hkairport.se  PPL, IR
Lars-Gunnar Larsson Kållered 070-2889910 las-kallered@outlook.com  PPL, IR
Tommy Persson Lerberget 070-8349651 info@tangopapa.se  PPL, IR
Arne Dahlberg Lerum 073-9310493 arne.dahlberg@telia.com  PPL, IR
Gert Eriksson Linköping 076-3628975  gertolaeriksson@gmail.com  PPL, IR
Petra Mörtsjö Luleå 070-6868092 petra.mortsjo@rfsisu.se  PPL, IR
Jacob Kähäri Malmö 072-5662400 jacob.kahari@gmail.com  ATPL, CPL, IR, PPL
Robin Sjöholm Malmö, Ljungbyhed 070-2307802 robin.sjoholm88@gmail.com  ATPL, CPL, IR, PPL
Per Smids Norra Svealand 070-5554337 per@sudibyn.se  PPL, IR
Christer Ullvetter Norrköping 070-8192312 christer@ullvetter.se  PPL, IR
Patrik Jörnén Piteå 072-5796733 patrik.jornen@hotmail.com  PPL, IR
Tanja Bäckman Ronneby 070-5911424 backman_t@hotmail.com  PPL, IR
Kersti Bergkvist Skellefteå 070-2784557 kersti_bergkvist@hotmail.com  
Marianne Tyboni Skellefteå 070-2332092 marianne.tyboni@hotmail.com  
Andreas Söder Staffanstorp och Eslöv 070-9941666 andreas@soder.eu  PPL, IR
Robert Martinez Stockholm 070-7359898 robertma380@gmail.com ATPL, CPL, IR, PPL
Anders Ljungkvist Stockholm och Västerås 070-8366824 http://examinationscenter.se/index.html  PPL, IR
Anette Molin Svenstavik 076-7860354 anette.mohlin@live.se  PPL, IR
Marianne Pettersson Södertälje 070-6827058 marijan.pettersson@gmail.com  PPL, IR
Morgan Aronsson Trollhättan 070-6429920 m1asson@outlook.com PPL, IR
Göran Bostedt Umeå 070-3141487 goran.bostedt@slu.se  PPL, IR
Petter Svärd Umeå 070-7203602 pettersv@gmail.com  PPL, IR
Linda Svensson Uppsala 070-8104435 examination.uppsala@gmail.com  PPL, IR
Thor Svensson Uppsala   thorsvensson105@gmail.com  PPL, IR
Johan Löfström Visby 070-8211349 johanlofstrom@telia.com  PPL, IR
Mats Rydén Värnamo 070-5160439 mats.ryden@vmomail.se  PPL, IR
Nils Sievert Västerås 070-5826025 nisse@miliadata.se  ATPL, CPL, IR, PPL
Mikael Rönnlund Västra Götaland 070-3162790 mikael.ronnlund@abc.se  PPL, IR
Inger Lindkvist Västerås Örebro 070-6214370 lindquist.inger@gmail.com  ATPL, CPL, IR, PPL
Stefan Gimbergsson Örnsköldsvik med omnejd 070-6366068 stefan.gimbergsson@gmail.com  PPL, IR
Kenth Stenström Östersund 070-5656488 lupushorribiles@hotmail.com  PPL, IR

 

Hade du nytta av informationen på den här sidan?

Tack för att du lämnade ett omdöme!