Protest mot för hög svavelhalt i bunkerolja

Om ett fartyg analyserar bunkerolja som levererats till fartyget och det vid  analysen skulle visa sig att svavelhalten i bunkeroljan inte överensstämmer med vad som är angivet på bunkerkvittot ska fartyget underrätta flaggstaten (för svensk flaggade fartyg, Transportstyrelsen).

Sådan information ska lämnas av den ansvarige ombord till Transportstyrelsen i form av en "Notification-of-protest". Protesten ska tillsammans med en kopia av bunkerkvittot och analysrapporten skickas till Transportstyrelsen, sjöfartsavdelning, antingen per e-post: sjofart@transportstyrelsen.se
eller per telefax: 011-239934.

Om leverantören av bunkeroljan finns i ett annat land än Sverige ska sjöfartsavdelningen informera administrationen i det landet, så att de kan vidta åtgärder mot bunkerleverantören.

Eftersom det kan förekomma differenser vid analyser av svavelhalten i bunkeroljan så är det alltid det representativa oljeprovet (som av leverantören överlämnats till fartyget vid själva bunkringen) som är det avgörande. Sjöfartsavdelningen kan därför i särskilda fall begära att få tillgång till det representativa oljeprovet för vidare analys.

Ytterligare information om gällande regler finns i MEPC/Circ.472 samt MARPOL 73/78, Annex VI, Reg. 18.

Riktlinjer för oljeprover återfinns i MEPC.182(59)

Tolkningsdokument gällande svavelhalt i bunkerolja och bunkerverifikation förfaranden enligt MARPOL Annex VI - MEPC.1/Circ.614

Kontaktperson: Klas Ljungmark
E-post: klas.ljungmark@transportstyrelsen.se

 

 

Dela:
Skriv ut