Kontakta Transportstyrelsen om båtlivsfrågor

Vill du komma i kontakt med oss som arbetar med båtlivsfrågor på Transportstyrelsen? Här hittar du kontaktuppgifter.

ÄmnesområdeNamnTelefonE-post
Båtlivets miljöfrågor Lina Petersson 010-495 3252 Lina.Petersson@transportstyrelsen.se
Tekniska frågor och Marknadskontroll av fritidsbåtar Christer Bergström 010-495 3244 Christer.Bergstrom@transportstyrelsen.se
Farliga produkter Christer Bergström 010-495 3244 Christer.Bergstrom@transportstyrelsen.se
Registerfrågor fritidsbåtar Gemensamt telefonnr. 010-495 32 30* sjofart.sfr@transporstyrelsen.se
Olycksutredning fritidsbåtar 

Gemensam e-post

Jonas Ekblad

010-495 3294

 

076-724 65 54

 

0708-63 43 10

sjoutredning@transportstyrelsen.se

jonas.ekblad@transportstyrelsen.se

Förebyggande säkerhetsarbete fritidsbåtar, sjösäkerhetsrådet Lars-Göran Nyström

010-495 3292

Lars-Goran.Nystrom@transportstyrelsen.se

Utmärkning, sjökort, SSA Mats Hörström 010-495 3329

Mats.Horstrom@transportstyrelsen.se

Borttappade förarintyg som utfärdats mellan 1961 och 1985 Registratur och arkiv 010-495 4067

sjofart@transportstyrelsen.se

Utbildningskrav för framförande av fritidsbåt Gemensamt telefonnr./ e-post 0771-41 33 00 Sjofart.behorighet@transportstyrelsen.se
Ordförande Sjösäkerhetsrådet Erik Eklund 010-495 3240

erik.eklund@transportstyrelsen.se

* Telefontid helgfri måndag - fredag kl. 9-12

Dela:
Skriv ut