Avgaser och ljudemissioner

Nya båtar och motorer

Kravnivåerna för kolväten, kolmonoxid och kväveoxider bestäms i EG och i USA. Kraven på tvåtakts bensinmotorers kolväteutsläpp är avsevärt liberalare än för fyrtaktsmotorer.

Bensindrivna båtmotorer har högre emissioner än bilmotorer. På kort sikt väntas inte några nämnvärda förändringar i teknik eller kravnivå i Europa. På lång sikt förväntas internationell harmonisering och skärpta krav, vilket sannolikt medför katalysator eller annan större konstruktionsförändring. Ljudnivåkraven kan svårligen skärpas för planande båtar. För deplacementsgående båtar är det möjligt men omotiverat att sänka kravnivån. 

Det är tekniskt möjligt att skärpa kraven för dieselmotorer, men gränsvärdena är redan lågt satta och en skärpning kräver helt nya konstruktionslösningar, vilket tar lång tid att genomföra. Det är önskvärt ur flera synvinklar med internationell samordning av kraven.

Mål

Emissionerna av kolväten, kolmonoxid och kväveoxider från nya båtmotorer ska minska  med utgångspunkten att bästa tillgängliga teknik ska användas.

Åtgärder

Transportstyrelsen ska i EG-arbetet driva frågan att kraven på avgaser från bensinmotorer ska vara desamma oavsett motorkonstruktion samt stödja utvecklingen mot ett internationellt regelverk.

Befintliga båtar och motorer

Genomförandet av Transporstyrelsens båtmotorstrategi har påbörjats. Med hjälp av främst informationsinsatser ska ägare av motorer med dåliga miljöegenskaper stimuleras att byta till nya motorer eller att övergå till lämpligare drivmedel. Flitigt använda motorer kan förväntas bli utbytta snabbast av hälso- och miljöskäl samt ekonomiska skäl. De gamla tvåtaktsmotorer av äldre typ som används sparsamt kommer att finnas kvar under lång tid, eftersom deras skrotning inte kan påskyndas med enkla medel. För dessa ska användning av alkylatbensin och biologiskt nedbrytbar utombordarolja uppmuntras.

Det sedan länge uppmärksammade problemet med extremt buller från ett litet antal snabbgående båtar med ”raka rör” väntar på sin lösning. Inga regler finns om vilka ljudnivåer befintliga båtar får avge.

Mål

Utsläpp av skadliga ämnen i avgaser ska minskas. Buller från befintliga båtar och motorer ska minskas till samma nivå som för de nya.

Åtgärder

Naturvårdsverket, Transportstyrelsen med flera myndigheter och ett antal organisationer samverkar i kampanjer och aktiviteter med början februari 2008 för att påskynda utbytet av miljöolämpliga motorer och för att använda lämpligaste drivmedel samt att hålla båt och motor i bästa trim.

Transportstyrelsen bör driva frågan om krav på ljuddämpning i motorinstallationer i befintliga båtar och skärpning av formuleringen eller tillämpningen av störningsparagrafen, 20 kap. 3 § sjölagen (1994:1009).

Skriv ut