Avfall

Avfallsmottagningen fungerar bra på många håll. De problem som finns har främst att göra med sorteringsprinciperna. Olika principer gäller i olika kommuner. Båtägarna – i synnerhet de utländska – har svårt att förstå hur de ska sortera. Många som sorterat tappar tilltron till systemet när de tvingas slänga allt som osorterade sopor.

Ett annat problem är att en del hamnar, mest klubbhamnar, har slutat ta emot avfall för att slippa hämtningskostnaden.

Ett ytterligare problem är att materialbolagen inte samlar in glas, metall eller papper i hamnarna. Förbud mot att slänga avfall i sjön från fritidsbåt saknas. 

Mål

Regler, återvinningsavtal och service ska förbättras så att det blir lätt att lämna avfall på rätt sätt.

Åtgärder

Transportstyrelsen anser att ett förbud mot att slänga avfall i sjön från fritidsbåtar ska utredas så att Sverige lever upp till aktuella konventioner så långt det är möjligt med hänsyn till båtlivets speciella förhållanden.

Transportstyrelsen bör driva frågan att det gemensamma miljöarbetet för båtlivet runt Östersjön ska bedrivas av en särskild grupp, till exempel under HELCOM Maritime.

I länsstyrelsernas arbete med hänsynsområden kommer en översyn att göras av problemen med sophanteringen i närområdena.

Naturvårdsverket bör föra samtal med materialbolagen och kommunerna om att förbättra hämtningen av och standardisera sorteringsprinciperna för materialåtervinning i gästhamnar och naturhamnar, så att dessa system anpassas bättre till båtlivets förutsättningar.

Transportstyrelsen bör undersöka hur information bäst kan spridas om var avfall kan lämnas.

Skriv ut