Utökade säkerhetsåtgärder för flygningar till USA

Under julhelgen inträffade en incident ombord på en flygning med Northwest Airlines mellan Amsterdam och Detroit när en passagerare försökte att spränga flygplanet. Försöket avvärjdes dock och flygplanet kunde landa utan problem på den planerade destinationen.

Incidenten medförde att ansvarig myndighet USA, Transport Security Administration gick ut med en begäran om att införa utökade säkerhetsåtgärder vid avgångar till USA.

Grundat på denna begäran fattade Transportstyrelsen den 26 december beslut att införa utökade säkerhetsåtgärder vid avgångar till USA från Stockholm Arlanda flygplats. Åtgärderna innebär att det förutom den normala säkerhetskontrollen utförs en manuell kontroll av passagerare och kabinbagage vid avgångsgaten.

Transportstyrelsen vill därför uppmana alla passagerare som ska resa till USA de närmaste dagarna att vara i extra god tid på flygplatsen. För att den manuella kontrollen ska gå så snabbt som möjligt är det bra om passagerarna också kan begränsa handbagaget.

Skriv ut