Nya regler om markering av föremål som kan vara en fara för luftfarten införs

Från och med den 1 november 2010 behövs inte längre beslut från Transportstyrelsen vid markering av föremål som kan utgöra fara för luftfarten. En ny föreskrift, Transportstyrelsens föreskrifter och allmänna råd om markering av föremål som kan utgöra en fara för luftfarten (TSFS 2010:155), träder i kraft och ersätter Luftfartsstyrelsens föreskrifter och allmänna råd om markering av byggnader, master och andra föremål (LFS 2008:47).

I och med den nya luftfartslagen (2010:500) och luftfartsförordningen (2010:770), som trädde i kraft den 1 september 2010, har kravet på att Transportstyrelsen ska fatta beslut om hindermarkering i varje enskilt fall tagits bort. Detta är den största anledningen till att den nya föreskriften om hindermarkering har tagits fram. Så länge ett föremål markeras enligt den nya föreskriften behövs därmed inget beslut om markering från Transportstyrelsen. De nya bestämmelserna förväntas därmed innebära minskad administration för alla parter. 

Föreskriften innehåller ett antal lättnader och förtydliganden, till exempel hur en vindkraftverkspark ska markeras och hur yttre staglinor på en mast med hinderljus ska markeras. Flera färger än tidigare tillåts också för färgmarkering av vindkraftverk (tre färger enligt RAL-systemet). 

Ett par skärpningar av kraven har också införts i föreskriften. Föremål som inte är tillräckligt framträdande mot omgivningen, och därigenom kan påverka flygsäkerheten, kan behöva markeras på mellanliggande nivåer (för detta krav finns en övergångsbestämmelse till den 1 november 2011). Ett nytt krav har även införts på hur utbredda hinder ska markeras.

Ytterligare information

Om du vill ha ytterligare information är du välkommen att kontakta:
Tomas Åkerlund,
tomas.akerlund@transportstyrelsen.se

Dela:
Skriv ut