Lättare att importera husbilar och husvagnar från EU-länder

Den 29 april 2009 upphävs Sprängämnesinspektionens föreskrifter (SÄIFS 2001:2) om brandfarliga gaser och vätskor i husvagnar, husbilar, manskapsvagnar m.m.

Samtidigt gör regeringen en ändring i fordonsförordningen som innebär att bilprovningen inte längre ska ta hänsyn till SÄIFS 2001:2 vid registrering och besiktning av fordon inklusive släpvagnar. Därmed regleras fordon från och med den 29 april endast genom Transportstyrelsen. 

Regeländringarna innebär bland annat att det blir lite lättare och billigare för privatpersoner som vill importera husbilar och husvagnar från övriga EU-länder.

Fordonens ägare måste därmed själva ta större ansvar för att kontrollera t ex gasoldrivna kylskåp, spis och viss ventilation eftersom detta inte regleras av Transportstyrelsen. Fordonens ägare måste också ta initiativ till att fordonens rörledningar och utrustning för gasol blir regelbundet täthetsprovade.

För att minimera riskerna för kolmonoxidförgiftning är det viktigt att försäkra sig om att fordonen har tillräcklig ventilation och att t ex kylskåp och värmare är rätt installerade och i gott skick.

Kolmonoxid är en giftig gas som kan uppstå vid ofullständig förbränning, det vill säga när lågan inte får tillräckligt med syre. Är man osäker på om installationen av t ex kylskåp är riktig bör man ta kontakt med en fackman. Det rekommenderas särskilt för den som har äldre fordon eller för den som köper begagnat.

Skriv ut