Start / Kontakta oss / Sms-tjänsten Vem äger fordonet
Sms-tjänsten Vem äger fordonet
Vår sms-tjänst Vem äger fordonet? ger dig fordons- och ägaruppgifter direkt via sms.
Tjänsten innebär att du skickar ett registreringsnummer till nummer 72503. En kort stund därefter får du ett svars-sms med information om det fordon som har det aktuella registreringsnumret. Tjänsten är avgiftsbelagd och kostar 3 kronor per skickat sms (teleoperatörens avgifter tillkommer).
Från och med 1 februari 2013 ändrades lagstiftningen som bland annat gäller betal-sms. Detta gäller även de som använder Transportstyrelsens sms-tjänst. Den information vi fått av vår teleleverantör, är att privatpersoner fortfarande ska kunna få kostnaden på sin faktura om man har ett abonnemang. För företagsabonnemang kommer detta inte att vara möjligt i de flesta fall. Även de som använder kontantkort kan beröras av de ändrade reglerna. Kontrollera därför med din teleoperatör vad som gäller för dig om du inte längre kan erhålla sms från oss.
Ett svars-sms kan se ut så här:
| MLB318, PB, |
| VOLVO V70 2.4, |
| VIT, 2007, ITRAFIK, 050130, LEASING |
| KARL KARLSSON |
| ÖREBRO |
Teckenförklaring
MLB318
|
= Registreringsnummer. |
| PB |
= Personbil. Andra beteckningar på fordonsslag: lastbil (LB), släp, mc, moped, traktor, motorredskap (MRED), terrängvagn (TGV), terrängskoter (TGSK), terrängsläp (TGSL) och buss. |
| Volvo V70 2.4 |
= Fabrikat, typ/modell. |
| Vit |
= Fordonets färg (L=ljus, M=mörk). |
Årsmodell eller fordonsår |
= Årsmodell och fordonsår anges, till exempel 2007. |
| Fordonsstatus |
= I TRAFIK/AVSTÄLLT/AVREGISTRERAT ååmmdd exempel: 050130. |
| Leasing |
= Om det finns speciella förhållanden exempelvis: LEASING, KREDITKÖP, STULET, HYRBIL samt UTRYCKNING. |
| Karl Karlsson |
= Ägarens namn. |
| Örebro |
= Ägarens postort. |
| Statusuppgifter |
= Visar om fordonet är avregistrerat. |
Skriv ut